skip_content_text
Terug naar overzicht

Veilingmeesterscolumn: Voorjaarsoptimisme op de klok

27 maart 2026

Erik Boland mrt 2026

Veilingmeester Erik Boland ziet het elk jaar opnieuw: zodra Pasen dichterbij komt, verandert de sfeer op de klok en duikt de kleur geel overal op. In deze column vertelt hij hoe Pasen de markt kleurt, wat hij zag tijdens zijn bezoek aan Deense kwekers en waarom de klokprijzen eindelijk weer omhooggaan. Het voorjaar brengt niet alleen licht, maar ook nieuwe kansen voor kwekers en kopers.

Pasen staat voor de deur en dat betekent dat de kleur geel weer helemaal in is. Geel past bij de lente en bij vrolijke bloembollen. Voor bloemisten en groothandelaren is het een echte must-have om de Paassfeer te laten zien. Je ziet het overal terug: van felgele narcissen tot opvallende arrangementen met paaseieren of paashazen erin.  

Geel staat voor hoop en vernieuwing, precies het gevoel waarmee de lente ons begroet. Als je deze kleur goed gebruikt in boeketten en bloemstukken, laat je de vrolijkheid van Pasen mooi zien. Zo trek je consumenten aan die hun huis willen opfleuren.

Kwekersbezoek in Denemarken: digitalisering in opmars

Onlangs bezocht ik verschillende kwekers in Denemarken. Wat meteen opviel is de groeiende belangstelling voor Floriday. Deze digitale marktplaats voor de bloemen- en plantenindustrie krijgt steeds meer voet aan de grond. Kwekers willen beter inzicht in hun processen en zijn steeds meer bereid om digitaal te werken. Ook kopers stappen vaker over op Floriday. Dit laat zien dat de sector klaar is voor nog meer digitalisering. Dat maakt het werk niet alleen slimmer, maar helpt ook om verspilling te verminderen en de keten efficiënter te organiseren.

Toch hoorde ik ook zorgen. De hoge energiekosten drukken nog steeds zwaar op veel bedrijven. Vooral de eerste twee maanden van dit jaar, met temperaturen rond de min 15 graden, heeft veel geld gekost. Voor veel kwekers blijft het zoeken naar manieren om energiezuiniger te werken. Het wordt daarom steeds belangrijker dat we als sector samenwerken aan efficiënte energieoplossingen. Dit helpt niet alleen kwekers, maar draagt ook bij aan een duurzame toekomst voor de gehele bloemen- en plantensector.

Klokprijzen weer in de lift

De afgelopen weken zie ik eindelijk een positieve beweging op de klok. De planten lieten mooie prijzen zien. Dankzij het voorjaarsweer nam de vraag duidelijk toe, en dat gaf de sector een flinke boost. Prijzen op de klok kwamen regelmatig boven de klokvoorverkoopprijs uit.

Door de goede vraag en het mooie aanbod konden kwekers de afgelopen weken betere resultaten halen. Dat geeft veel vertrouwen voor de komende maanden. Als veilingmeester kwam ik regelmatig fluitend van de klok af, omdat ik kopers goed aan hun handel kon helpen én mooie prijzen kon realiseren voor de kwekers.  

Met de lente in zicht hoop ik dat deze positieve lijn doorzet. Als de sector deze opgaande lijn kan vasthouden hebben we een mooi seizoen voor ons liggen.